Pokaż najbliższe szkolenia



Baza wiedzy

ProFi Academy

Wszystkie
Aktualności
Trener Personalny
Dietetyka
Zdrowy Kręgosłup
Fitness
Diagnostyka
Trener medyczny
ProFi
Izabela Alvarez

Trener medyczny jako nowa specjalizacja w pracy trenerów

Trener medyczny jako nowa specjalizacja w pracy trenerów

W myśl zasady rynku chcąc zostać lub stawać się atrakcyjnym dla odbiorców swoich usług, należy sondować kierunki i trendy pozwalające wyprzedzać oczekiwania swoich klientów.


Jakie kierunki obserwujemy dziś w branży fitness?

Oczekiwanie na wizytę do fizjoterapeutów zwiększa się niewspółmiernie w porównaniu do lat poprzednich. Pokazuje nam to, że dzisiejszy klient zderza się z coraz większymi problemami zdrowotnymi. Chcąc wyprzedzać rynek i zwiększać ilość swoich klientów należy przede wszystkim rozumieć ich potrzeby. Przyszłość i powodzenie w pracy trenerów personalnych według najnowszych sondaży, to zdecydowanie podążanie w kierunku form nastawionych na zdrowie, gdzie na końcu klient znajdzie rozwiązanie swoich problemów, nie tylko u coraz trudniej dostępnego w terminach fizjoterapeuty i lekarzy, ale i u swojego trenera.

Trener pracujący z dysfunkcjami ruchowymi występującymi coraz liczniej u klientów branży fitness będzie coraz bardziej poszukiwanym źródłem rozwiązania problemów swoich podopiecznych. Problemy zdrowotne to nie tylko dysfunkcje z kręgosłupem, kolanem czy biodrem, to również poszukiwanie treningu nastawionego na powrót po kontuzjach lub prewencji ich występowania.


Jak wygląda nasz rynek w ocenie zdrowia?

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 (NTZP2022) nie pozostawiają złudzeń – w kwestii kompetencji zdrowotnych mamy wciąż wiele do zrobienia. Nasz średni Indeks Zdrowia, czyli wskaźnik pokazujący, w jakim stopniu przestrzegamy zaleceń ekspertów, dotyczących profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia, wyniósł zaledwie 55,1 proc., zaledwie 0,4 pp. więcej niż w 2021 r., ale nadal o 6,8 pp. mniej niż w 2020 r. [1]. To niepokojąca obserwacja, szczególnie w zestawieniu z danymi GUS, które mówią, że w Polsce oczekiwane trwanie życia w 2020 r. skróciło się w porównaniu z 2019 r. o prawie półtora roku, do około 77 lat. Co więcej, krótszą średnią długość życia niż Polska spośród krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), dla których były dostępne dane, miały w 2020 r. tylko trzy państwa — Litwa, Łotwa oraz Węgry [2].

Wg badań Ośrodka Statystyki Zdrowia i Ochrony Głównego Urzędu Statystycznego Polska, podobnie jak inne kraje OECD, zmaga się̨ z rosnącą̨ śmiertelnością̨ spowodowaną chorobami cywilizacyjnymi. Najczęstszą̨ przyczyną zgonów w Polsce pozostają̨ choroby układu krążenia. Coraz częstszą̨ przyczyną zgonów w Polsce są̨ również̇ choroby układu oddechowego, które powodują̨ 7% wszystkich zgonów. Z większością tych schorzeń możemy sobie poradzić stosując odpowiednią prewencję w postaci zastosowania odpowiedniej aktywności fizycznej.

„Postępujący proces starzenia się̨ populacji oraz wzrost liczby zachorowań na choroby przewlekłe skłaniają̨ do prognozowania wzrostu popytu na świadczenia zdrowotne, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na personel medyczny.”

Unaocznia nam to potrzebę zdobywania nowych kompetencji w celu budowania środowiska i szukania odpowiedzi na rosnącą potrzebę z zakresu prozdrowotnego podejścia m.in. do treningu.

Nowa specjalizacja "Trener Medyczny" przyszłością dla Trenerów!

Chcąc utrzymać się na rynku, jak i zapewnić swoją przyszłość w tym zawodzie, trener potrzebuje w dzisiejszych czasach zwiększać swoje kompetencje w tej dziedzinie. Poznanie samych jednostek chorobowych, czy dysfunkcji występujących najczęściej w ciele naszych klientów to dopiero początek. Holistyczne podejście do treningu kryje za sobą wiele aspektów od rozumienia analizy ruchy, odpowiedniej diagnostyki, po odpowiedni dobór ćwiczeń, do umiejętności komunikacji z fizjoterapeutą czy lekarzem. Tylko takie podejście gwarantuje skuteczność.

Trener Medyczny to niezwykle odpowiedzialna rola, która wymaga od trenera szerokiej wiedzy, jak i szczególnej wrażliwości na dokształcanie się i zdobywanie wiedzy z rzetelnych źródeł.


Kim jest Trener Medyczny?

Podsumowując rolę trenera medycznego skupimy się na kluczowych jego zadaniach.

  • W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce oraz terapii pacjentów poprzez trening.
  • Współpracuje z klientami o zróżnicowanej dyspozycji ruchowej, sportowcami, amatorami sportu oraz pacjentami ortopedycznymi, w tym pacjentami z problemami bólowymi.
  • W pracy wykorzystuje wiele metod terapii połączonych z nauką treningu i wzmacnianiem ciała.
  • Posiada wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku i funkcji ciała.
  • Potrafi przeprowadzić na podstawie wywiadu szczegółową diagnozę, zrozumieć język medyczny lekarzy i fizjoterapeutów, jak i zastosować odpowiedni dobór ćwiczeń w ujęciu programowania terapii ruchowej.
  • Potrafi dokładnie ocenić, kiedy odesłać klienta do specjalisty tj. lekarza czy fizjoterapeuty. Posiada też niezbędne narzędzia pozwalające na pracę z klientem po przebytych urazach, z kobietami w ciąży i po porodzie, z klientami z dysfunkcjami aparatu ruchu wynikającymi z wad postawy lub z klientami obciążonymi jednostkami chorobowymi.
  • Zna protokoły postępowania i wie w jaki sposób zbudować komunikację, tak aby klient/pacjent mógł w pełni i sprawnie wrócić do swojej sprawności.

Trener potrzebuje przede wszystkim narzędzi do oceny funkcjonalnej klienta, jak i ocenić m.in. zaburzenia we wzorcach ruchowych eliminując np. ryzyko urazów, dzięki czemu wyprzedza i eliminuje problemy, które mogą wystąpić. Zapobiegając wystąpieniom kontuzji staje się wartościowym rozwiązaniem i niezbędnym elementem w procesie dbania o zdrowie swoich klientów. Zaplanuj swoją przyszłość poszukując rzetelnych źródeł wiedzy i bądź gotowy na to, co przyniesie przyszłość.

W jakim zakresie Trener Medyczny świadczy usługi?

• prowadzi treningi prozdrowotne w oparciu o wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki ruchu i prewencji urazów,

współpracuje z fizjoterapeutami oraz specjalistami zdrowia, by kompleksowo wspierać potrzeby klienta,

programuje ćwiczenia indywidualnie, z uwzględnieniem ograniczeń zdrowotnych i aktualnej kondycji.

Trener medyczny nie prowadzi usług rehabilitacyjnych ani nie zastępuje konsultacji medycznych. W przypadku istniejących urazów lub schorzeń zaleca konsultację z odpowiednim specjalistą.

Autor:
Izabela Alvarez

Źródła:

Borek Dominika, Gustyn Justyna, Kozłowska Joanna, Morytz-Balska Ewa, Piotrowski Filip, Safader Marcin, Zielkowska Anna, Ku lepszemu życiu. Polska w OECD, Główny Urząd Statystyczny, Departament Opracowań Statystycznych, Warszawa 2021.

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/p...

Urząd Statystyczny w Krakowie, Ośrodek Statystyki Zdrowia i Ochrony Zdrowia pod kierunkiem Piotr Łysoń. Natalia Koehne , Agata Czekalska, Krzysztof Nyczaj, Maria Penpeska, Anna Jasiówka, Michał Urbas,Michał Bedlicki Wydział Statystyki Zdrowia (Departament Badań Społecznych GUS)

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/p...

https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polak...

Inne artykuły z tej kategorii

Sprawny fizjologiczny system amortyzacyjny twoją tarczą ochronną przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Sprawny fizjologiczny system amortyzacyjny twoją tarczą ochronną przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Przyczyny występowania wysiłkowego nietrzymania moczu

Przyczyny występowania wysiłkowego nietrzymania moczu

DNS - zaawansowana metoda leczenia bólu

DNS - zaawansowana metoda leczenia bólu

Płatności